Carmen- obsah opery

1. března 2009 v 14:45 | Káťa P. |  Carmen

První dějství

Na rušném náměstí v Seville se don José setkává s Micaelou, která ho vyhledala se vzkazem od jeho matky. Z továrny na tabák vycházejí dělnice, mezi nimi i Carmen, která vyvolá svým chováním bitku mezi dělnicemi.
Don José má za úkol odvést Carmen do vězení, ta jej však přesvědčí, aby ji umožnil útěk a domlouvá si s ním schůzku v krčmě za hradbami Sevilly.
Carmen ve Státní opeře Praha
Druhé dějství

José si dva měsíce odpykával trest za útěk Carmen a nyní přichází na smluvené místo. Carmen mezitím v krčmě flirtuje s jeho nadřízeným - poručíkem Zunigou a také je zamilována do toreadora Escamilla, který ji připadá mnohem mužnější, než José.
Josého se ale Carmen také nechce vzdát, takže ho láká, aby s ní zůstal, ačkoliv jej signál již volá do kasáren. José nejen neuposlechne pokynu k návratu, ale navíc ze žárlivosti napadne Zunigu. Nezbývá mu teď, než se přidat k bandě pašeráků, jejíž členkou je Carmen, protože do kasáren se již vrátit nemůže.

Třetí dějství


José je členem tlupy pašeráků, ale stále se mu nedaří získat Carmen pro sebe - ta miluje Escamilla. Za Josém přichází Micaela s tím, že jeho matka umírá, ve stejnou chvíli přichází také Escamillo, který zve Carmen na býčí zápasy. José ztropí žárlivou scénu, odchází sice s Micaelou za matkou, ale vyhrožuje, že se brzy vrátí.

Čtvrté dějství

Veronika Hajnová jako Carmen - 1.jednáníJosé se po smrti své matky vrací do Sevilly zrovna v den býčích zápasů. Carmen s ním ale již nechce mít nic společného - její srdce definitivně patří Escamillovi, který je jako úspěšný toreador oslavován celou Sevillou a imponuje jí rozhodně víc, než ukňouraný José.
Takto přímé odmítnutí José nesnese - probodne ze žárlivosti Carmen nožem a hned vzápětí se bez odporu nechává jako vrah i zatknout.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Jen pro vysvětlení,název fansop znamená: fan = fandíme
sop = Státní opeře Praha